#Notatnik

Święta Dolina / Sacred Valley

Pokrętnymi drogami, ale w końcu trafiłem dziś do Świętej Doliny. Mam nadzieję wynająć tu pokój i osiąść na jakiś dłuższy kawałek czasu, tak czuję. Czeka mnie jeszcze wyskok do Boliwii za kilka dni, bo kończy mi się peruwiańska wiza. Potem będzie więcej czasu w jednym miejscu, więcej wyciszenia, ciąg dalszy pracy z pięknymi roślinami i duchowym światem. Będzie też pewnie więcej czasu na pisanie i dzielenie się. Postaram się chociaż w pewnym stopniu zbudować mosty między tymi światami. Wydarzyło się bardzo dużo. Znamienne rzeczy, które zmieniają życie. Gruntownie.

Zobaczymy, może te słowa przyjdą teraz, może potem, a może po trochu – tak i tak. Wiem, że nie piszę wiele przez ostatnie miesiące, dostaję sporo zachęty, wiadomości, żeby to robić.

Doświadczenia ostatnich miesięcy nauczyły mnie między innymi, żeby nie robić rzeczy na siłe, pod presją, z obowiązku, nie przyspieszać niczego i nie ulepszać intelektem. No bo prawdy nie trzeba ulepszać, hihi. To co ma wyjść, To z serca, To prawdziwe, wyjdzie sobie samo, gładko i z lekkością, kiedy przyjdzie na nie czas. Niczego więc nie deklaruje, nie obiecuję. Ale kiedy przyjdzie odpowiedni flow, to z wielką radością się tym z wami podzielę, kochani :)

//

Intricate ways, but in the end I came to Sacred Valley. I hope to rent a room here and stay for longer period, I feel to do so. I have to go to Bolivia, because my visa is expiring in few days. Later will be more time in one place, more meditation, and continuation of working with plants and world of spirits. There will be more time for writing and sharing too. I will try to bild the brigdes between these two worlds, at least at some level.  A lot of things happened. Really profound things, that changes life permanently.

We will see, maybe words will come soon, maybe a bit later, or maybe gradually now and later. I know that I don’t post too much during last months, I receive a lot of inducement, and support, to do it.

Experiences of last moths taught me, among other things, not to force myself to do things, no pushing, no forcing yourself to constant intellectual improve of things. Because, truth doesn’t need to be improved, hihi. This, what has to come out, This from the heart, This truth, will come out by itself, smoothly and easily, when the right time will come. So I don’t declare or promise anything. But when the right flow will come, I will just share it with great joy, with you, my dear beloved friends :)

_MG_2078-Edit

_MG_2083-Edit

Advertisements
Tagged with: ,

3 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. dany said, on May 3, 2015 at 2:51 pm

  As always brother. Words of deep truth from your heart. I had pleasure to read all your posts. And it is still happening. By them, by You I feel more connected with this world you are now than this ‘Iam existing now but they are actually on the same earth. Equal, not equal, same , not the same. Anytime, anywhere remember. You are in my heart as a brother which I hadn’t coz I carry myself alone in this world. But I found from the beggining you as my soul brother. Same sort of structure but diffrent. So anyway. We are a company of brothers. And this is called Love itself hahaha isn’t ? Take care. Always. Always in my heart whenever you are.

  Houk!

 2. julie said, on May 4, 2015 at 7:28 pm

  Which beautiful way You stride along !
  I am very happy for You !
  Marvelous exploration with enchanting world… the echo of jungle is a part of You.
  Full of Sun, Spark and Love !
  ; )

 3. ja said, on May 5, 2015 at 1:02 pm

  I’m just hapy that to have friends like You. I can say just Thank You Julie, thank You Daniel. And love You too guys :) Hope to see you, sometime, somewhere.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: